Antologiato wybór tekstów. Każdy wydawany  tom wierszy to taki wybór, dokonany przez tego, kto pisze słowo wstępne: samego autora lub redaktora - wielbiciela poezji.

Zawsze denerwowało mnie, że w podręcznikach są jakieś nietrafne teksty, zawsze wybierałam jakieś dodatkowe, zasypywałam was kserokopiami albo złościłam się, że nie nosicie podręczników. Może, dzięki genialności sieci, unikniemy stresu? Kto zechce, przeczyta w dowolnej chwili. Kto nie zechce, temu i moje złoszczenie się nie pomoże.

Poniżej zatem mój - subiektywny - wybór tekstów. Tu nie będzie na pewno dzieł zebranych kolejnych twórców, całej poezji polskiej i światowej. Tu tylko to lekcyjne minimum. Nie wszytkie z nich to są te moje ulubione, ale wszystkie - wykorzystywane przez mnie na lekcjach do ilustracji postaw, poetyk i tendencji. Pomyślimy z Piotrem, jak je jeszcze uporządkować. Na razie powoli - dodaję kolejne nazwiska.

Początkowo miał to być tylko wybór poezji, ale okazuje się, że potrzeby epickie albo dramatyczne też są. Zdarzą się felietony i być może też - reportaż. Więc zmieniam zakres Antologii. Na bardzo szeroki.