Lektury - podstawa programowa

Komunikat dyrektora CKE z dnia 12.09.2007 r. na temat wpływu zmiany podstawy programowej z języka polskiego na treść egzaminów zewnętrznych w latach 2008 i 2009:


"Lista lektur obowiązkowych zawarta w nowej podstawie programowej, wprowadzonej Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (DzU nr 157, poz. 1100), będzie wprowadzana stopniowo, od pierwszej klasy danego etapu kształcenia.

Egzaminy zewnętrzne: sprawdzian w klasie VI, egzamin gimnazjalny i egzamin maturalny z języka polskiego mogą odwoływać się do nowo wprowadzanych lektur dopiero w roku szkolnym 2009/2010. W związku z tym informujemy, że na egzaminach zewnętrznych w 2008 i 2009 roku obowiązuje dotychczasowa lista lektur."

 

 

Wobec powyższego i w świetle obowiązujących dokumentów MEN i CKE sprawy mają się następująco:

Lektury wg podstawy programowej dla klas trzecich (matura w r. szk. 2008/9)

Poziom podstawowy

1. Literatura polska:

  • Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej
  • Jan Kochanowski – pieśni i treny (wybór)
  • Jan Andrzej Morsztyn – wybór wierszy
  • Daniel Naborowski – wybór wierszy
  • Wacław Potocki – wybór wierszy
  • Ignacy Krasicki – satyry (wybór), „Hymn do miłości ojczyzny”
  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”
  • Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III
  • Juliusz Słowacki „Kordian”: akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6
  • Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia”: część I, część III (scena w obozie
  • rewolucji), część IV (scena w obozie arystokracji i scena finałowa)
  • Adam Mickiewicz – wybór wierszy
  • Juliusz Słowacki – wybór wierszy
  • Cyprian Kamil Norwid – wybór wierszy
  • Bolesław Prus „Lalka”
  • Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” – fragmenty: przy mogile Jana i Cecylii, przy mogile powstańców
  • Eliza Orzeszkowa „Gloria victis”
  • Maria Konopnicka „Mendel Gdański”
  • Bolesław Prus „Kamizelka”
  • Henryk Sienkiewicz „Potop”
  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer – wybór wierszy
  • Jan Kasprowicz – wybór wierszy
  • Leopold Staff – wybór wierszy z różnych epok
  • Stanisław Wyspiański „Wesele”
  • Władysław Stanisław Reymont „Chłopi” (t. I „Jesień”)
  • Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni”
  • Stefan Żeromski „Przedwiośnie”
  • Witold Gombrowicz „Ferdydurke” – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV
  • Zofia Nałkowska „Granica”
  • Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” (Pożegnanie z Marią, U nas, w Auschwitzu..., Proszę państwa do gazu, Bitwa pod Grunwaldem)
  • Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat”
  • Bolesław Leśmian – wybór wierszy
  • Julian Tuwim – wybór wierszy
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – wybór wierszy
  • Czesław Miłosz – wybór wierszy
  • Krzysztof Kamil Baczyński – wybór wierszy
  • Tadeusz Różewicz – wybór wierszy
  • Zbigniew Herbert – wybór wierszy
  • Miron Białoszewski – wybór wierszy
  • Wisława Szymborska – wybór wierszy
  • Stanisław Barańczak – wybór wierszy
  • Jan Twardowski – wybór wierszy
  • Sławomir Mrożek „Tango”
  • Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Uwaga: wymagana jest także znajomość kontekstów biblijnych, antycznych i innych.

2. Literatura powszechna:

  • Sofokles „Król Edyp”
  • Horacy – wybór pieśni
  • William Szekspir „Makbet”
  • Molier „Świętoszek”
  • Jan Wolfgang Goethe „Cierpienia młodego Wertera”
  • Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara”
  • Joseph Conrad „Jądro ciemności”
  • Albert Camus „Dżuma”

Poziom rozszerzony

Jak na poziomie podstawowym, a ponadto:

1. Literatura polska:

  • Jan Kochanowski „Treny”
  • Juliusz Słowacki „Kordian”
  • Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk”
  • Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka”
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz „Szewcy”

2. Literatura powszechna:

  • Dante „Boska Komedia” – fragmenty Piekła
  • Jan Wolfgang Goethe „Faust”– część I: fragmenty sceny w pracowni (rozmyślania Fausta o sobie i swoim życiu, rozmowa z Mefistofelesem)
  • Franz Kafka „Proces”
  • Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”

Uwaga: Tematy na poziomie rozszerzonym będą zobowiązywać do analizy i interpretacji utworów spoza wyżej wymienionych, ale utrzymanych w znanej uczniom poetyce lub konwencji.

Źródło: Informator maturalny od 2005 roku z języka polskiego.

 

Lektury wg podstawy programowej dla klas pierwszych i drugich, na podst.

 

Projektu z dnia 22 sierpnia 2007 r., podpisanego w dniu 23.08.2007 r. przez Pana Ryszarda Legutkę, Ministra Edukacji Narodowej, i opublikowanego w Dzienniku Ustaw z dnia 31 sierpnia 2007 r. Nr157, poz. 1100

 

1. Literatura polska:

  • Bogurodzica w kontekście poezji średniowiecznej;
  • Jan Kochanowski –pieśni, treny (wybór);
  • poezja baroku (wybór);
  • Piotr Skarga – Kazania sejmowe (wybór);
  • Ignacy Krasicki – Pieśń: Hymn do miłości Ojczyzny, satyry i liryki (wybór);
  • Stanisław Staszic – Przestrogi dla Polski (fragmenty);
  • Adam Mickiewicz – Konrad Wallenrod, Pan Tadeusz, Dziady cz. III;
  • Juliusz Słowacki – Kordian;
  • Zygmunt Krasiński – Nie-Boska komedia (wybrane sceny), Listy (wybór);
  • wybór poezji romantycznej (w tym utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida);
  • Bolesław Prus - Lalka;
  • Eliza Orzeszkowa - Nad Niemnem;
  • Henryk Sienkiewicz - Quo vadis, Potop;wybór poezji młodopolskiej;
  • Stanisław Wyspiański – Wesele;
  • Władysław Stanisław Reymont - Chłopi, tom I: Jesień;
  • Stefan Żeromski – Ludzie bezdomni, Przedwiośnie;
  • Maria Dąbrowska – Noce i dnie;
  • Bruno Schulz – Sklepy cynamonowe (wybrane opowiadania);
  • Zofia Nałkowska – Granica;
  • Sławomir Mrożek - Tango;
  • Zofia Kossak-Szczucka - Pożoga;
  • Tadeusz Borowski - Pożegnanie z Marią (wybrane opowiadania);
  • Gustaw Herling-Grudziński – Inny świat;
  • Witold Gombrowicz – Ferdydurke;
  • wybór poezji XX wieku (w tym utwory Bolesława Leśmiana, Leopolda
  • Staffa, Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Czesława
  • Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta,
  • Tadeusza Różewicza, Mirona Białoszewskiego, Wisławy Szymborskiej,
  • Stanisława Barańczaka, ks. Jana Twardowskiego);
  • Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość;
  • Ryszard Kapuściński – Cesarz;
  • abp Kazimierz Majdański – Będziecie Moimi świadkami lub kardynał Stefan Wyszyński – Zapiski więzienne;
  • inne wybrane fragmenty prozy dokumentalnej (reportaż, dziennik, pamiętnik) i eseistycznej;
  • inne utwory zaproponowane przez uczniów i nauczyciela;
  • teksty kultury (adaptacje filmowe powieści i inne filmy, spektakle teatralne, utwory muzyczne, obrazy, słuchowiska, programy telewizyjne, teksty prasowe).


2. Literatura powszechna:

  • Sofokles - Król Edyp;
  • Horacy - wybór pieśni;
  • William Szekspir - Makbet;
  • Molier - Świętoszek;
  • Johann Wolfgang von Goethe – Cierpienia młodego Wertera;
  • Daniel Defoe – Robinson Crusoe;
  • Fiodor Dostojewski– Zbrodnia i kara;
  • Joseph Conrad – Lord Jim;
  • C. S. Lewis - Listy starego diabła do młodego;
  • George Orwell – Folwark zwierzęcy.”,

Poziom rozszerzony ponadto:


1. Literatura polska:

  • Jan Kochanowski - Treny; (cykl)
  • wybrany dramat romantyczny Juliusza Słowackiego lub Zygmunta Krasińskiego;
  • Henryk Rzewuski – Pamiątki Soplicy (wybór);
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz – Szewcy (fragmenty);
  • Maria Kuncewiczowa – Cudzoziemka;
  • Hanna Malewska – Sir Tomasz More odmawia;
  • Wiesław Myśliwski – Kamień na kamieniu lub Antoni Libera - Madame;
  • wybrany utwór polskich pisarzy emigracyjnych (Andrzeja Bobkowskiego, Witolda Gombrowicza i Józefa Mackiewicza);
  • Włodzimierz Odojewski – Zasypie wszystko, zawieje.


2. Literatura powszechna:

  • Dante Alighieri - Boska Komedia (fragmenty Piekła);
  • Franz Kafka – Proces;
  • Michaił Bułhakow - Mistrz i Małgorzata;
  • Święty Augustyn - Wyznania (fragmenty);
  • Platon – Obrona Sokratesa.
  • Zaproponowany przez uczniów i nauczyciela utwór literatury polskiej, europejskiej lub światowej.”.